Mena Bilişim-B2B-B2C-C2C
0442 233 6363
B2B-B2C-C2C.jpg

E-Ticaret Modelleri – B2B, B2C, C2C, B2G

B2B alıcı firma ve satıcı firma arasında geçen online alışveriş ilişkisine verilen kısa addır.B2C tüketicilerin şirketlerden ürün ya da hizmet satın almalarıdır.
B2B yazılım çözümleriile iş süreçleri anlık ve etkin şekilde yönetebilmektedir.
Elektronik Ticaret (E-ticaret)’in popüler hale gelmesiyle buna bağlı olarak da bu sistem kendi arasında E-ticaret modelleri‘ne ayrılmıştır. E-ticaret Modelleri kısaca B2B, B2C, C2C ve B2G olarak adlandırılmaktadır. Her E-ticaret yapan şirket, bu modellerden en az birini kullanmaktadır. Şimdi bunları biraz detaylı inceleyelim.
B2B (Business to Business):İşletmeden işletmeye ticaret yapılan E-ticaret modelidir. Bu modeli kullanan işletmeler son kullanıcıya bir ürün satışı gerçekleştirmezler. Örnek; hastane cihazları satan bir üreticinin, cihazlarının hastane tarafından satın alınması gibi. Ya da toptan satış gerçekleştiren bir üreticinin veya toptancının, ürünlerini mağazalara satması örnek olarak gösterilebilir.
B2C (Business to Consumer):İşletmeden tüketiciye işlem yapılan bir e-ticaret modelidir. Hepsiburada.com gibi siteler buna örnek olarak gösterilebilir. Burada son kullanıcılar sadece alıcı kısımdadır.
C2C (Consumer to Consumer):Tüketiciden tüketiciye işlem yapılan bir E-ticaret modelidir. Gittigidiyor.com, eBay.com vb. siteler buna örnek olarak gösterilebilir. Son kullanıcıların kendi aralarında işlem yaptığı modeldir. Letgo gibi uygulamalar da örnektir.
B2G (Business to Government):İşletmeden devlete işlem yapılan bir E-ticaret modelidir. Devletin online olarak ihale açması ve bu ihaleyi işletmelerin yine online olarak takip edip devlete ürün veya hizmet satışı gerçekleştirmesi gibi. Örnek; devlet malzeme ofisinin kamu kurumlarının ihtiyaçlarını e-ihale olarak açması.